Contact

Fshati Turistik Rabdisht

Mirësevini në Rabdisht! Fshati i gurtë!

Rreth fshatit Rabdisht

Fshati Rabdisht është një nga 100 fshatrat turistikë në Shqipëri. Vendndodhja malore, punimet tradicionale me gurë, si dhe rrugët me kalldrëm, i japin pamjen dhe emrin fshatit si një “fshat prej guri”.

Rabdishti ndodhet në pjesën më sipërme të Luginës së Shërimit, i cili ka marrë emrin e tij nga vetitë kuruese të burimeve termale të Peshkopisë dhe nga pjesa malore e Kullotës së Malësisë së Rabdishtit, pjesë e vargmalit Deshat-Korab. Popullsia e fshatit është rreth 600 banorë, me afro 110 familje. Bujqësia është pjesa kryesore e ekonomisë së fshatit, e specializuar në patate, lloje të ndryshme arra, mollë, fruta pylli dhe bimë medicinale.

Rabdishti është vetëm 6 km larg Peshkopisë, me një ndërthurje të bukurisë natyrore të ujërave termale, ajrit të freskët malor dhe legjendave të vendbanimeve.

Ky itinerar ju ofron mundësinë për të qëndruar në shtëpitë pritëse të Rabdishtit, ku do të përjetoni mikpritjen tradicionale shqiptare dhe pjatat tradicionale të Dibrës. Vizitorët kanë mundësinë të provojnë jetën tipike të fshatit Rabdisht.

Si të shkoni atje!

Me minibus:

Mënyra më ekonomike për të arritur në fshatin Rabdisht është me minibus. Do të gjeni atë në Rrugën “Tercilio Kardinali” në kryqëzimin me Rrugën “Rasim Fetahu Bardulla” pranë xhamisë së vjetër. Shumica e minibusëve për në Rabdisht largohen në mëngjes dhe vetëm një herë ato janë plot. Ju duhet të flisni me shoferin për të parë në lidhje me udhëtimin e kthimit. Çmimi i udhëtimit është rreth 1.00 € dhe është i vlefshëm për udhëtimin në një drejtim dhe udhëtimi duhet të zgjasë nga 30 deri në 40 minuta. Rruga është e paasfaltuar dhe shkëmbore.

Me taksi:

Kur jeni duke kërkuar pak më shumë rehati mund të merrni edhe një taksi nga Peshkopia në Rabdisht. Të udhëtosh me taksi kërkon më pak kohë sesa një minibus. Taksitë janë zakonisht makina të vjetra Mercedes ose automjete 4×4. Pagesa do të jetë rreth 20,00 € (norma e ditës).

Ne kembe:

Shumë njerëz preferojnë të ecin. Rruga kalon përmes Luginës së Shërimit, me pamje të këndshme të luginës dhe kodrave dhe maleve përreth. Distanca është 6 km dhe zgjat përafërsisht dy orë ecje. Për atë që zgjedh këtë mundësi, rekomandohet të merrni ujë dhe të mbani krem ​​dielli. Nuk ka hije dhe mund të nxehet.

Një vështrim në fshatin Rabdisht

Fshati është ideal për t’u çlodhur. Një aktivitet tjetër shumë i këndshëm në Rabdisht është shëtitja. Shumë gjurmë të shtigjeve dhe shtigjeve të vjetra në të gjithë rajonin që përdoren edhe sot dhe do të çojnë shëtitësit nëpër fusha dhe livadhe, përrenj dhe ujëvara të kaluara dhe nëpër zona të pyllëzuara në male. Në të kaluarën, këto shtigje ishin mënyra e vetme e lidhjes midis fshatrave të Peshkopisë.

Shtëpi tradicionale: Ka shumë shtëpi tradicionale prej guri me pamje të mrekullueshme të natyrës përreth. Shtëpitë kanë arkitekturë tradicionale, të bëra nga i njëjti lloj guri si murret dhe çatia.

Gryka e Rabdishtit është një mal dhe fshati shtrihet ndërmjet tij. Ajo ofron shumë pika të bukurisë natyrore, pemë të mëdha me arra dhe ecje të shkëlqyera.

“Lugu i Arushës” është një grykë tjetër e Rabdishtit me një pamje shumë të këndshme të gipsit të bardhë dhe pyllit të gjelbërt me pisha. Një legjendë lokale thotë se arinjtë vijnë nga mali për të pirë ujë dhe kjo është se si vendndodhja mori emrin e saj.

Boroviku është një nga 41 monumentet natyrorë në Dibër. Vizitorët mund të shijojnë pyllin e bukur të pishave të gjelbërta që rriten në përbërjen e bardhë të gipsit dhe shkëmbit, i cili ofron një mjedis të përshtatshëm për faunën e egër.

Kullotat e Rabdishtit dhe pylli i fronit me pisha dhe ahu sigurojnë pamje të bukur alpine. Shtë pjesë e Parkut të Natyrës Korab -Korritnik, dhe është shumë i pasur me bimë medicinale dhe aromatike si çaji malor, boronica, manaferra, etj.

Kodra e Rabdishtit është një mal me formim natyral piramidash. Fermerët vendas ndërtuan hapa në shpatet e këtij mali dhe kanë shumë parcela të vogla, të kultivuara me pemë frutore dhe patate.

Rabdisht shtrihet në pjesën e sipërme të ‘Luginës së Shërimit’, e cila e ka marrë emrin nga vetitë kuruese të burimeve termale. Panorama ofron pamje të Peshkopisë, luginës së lumit Drini të Zi dhe Parkut Kombëtar të Lurës. Qendra termike e banjës është afër fshatit Rabdisht, i cili përdoret për qëllime kurative nga vizitorët dhe vendasit.

Uji i Mullirit të familjes Saraci u rivendos në vitin 2015. ’shtë plotësisht funksional dhe ndodhet pranë burimeve të ftohta.

Pranë fshatit Rabdisht janë disa monumente kulturore dhe natyrore si “Gradisha e Belloves” vendbanimi parahistorik, uji i burimit të Bellovës dhe shpella Bellova.

Vendet më të mira për ushqim dhe akomodim

Këtu janë disa sugjerime për të ngrënë një vakt, të shijoni një kafe, ose ku ta kaloni natën në Rabdisht.

Bujtina “Goleci”

Kjo shtëpi për mysafirë është ndërtuar në vitin 2019 duke përshtatur një shtëpi të vjetër tradicionale të ndërtuar me mjeshtëri të madhe në një bujtinë shumë miqësore. Shtëpia është ndërtuar me gur dhe një çati dalluese e bërë nga rasa guri, në harmoni të plotë me arkitekturën e fshatit. Shtëpia për mysafirët ka 3 dhoma, një dhomë ngrënie dhe kuzhinë, dy banjo dhe një kopsht të bukur pemë qershie.

Bujtina ofron një mëngjes të shijshëm me produkte të mrekullueshme lokale, fruta të freskëta, mjaltë vendi, bukë dhe kulaç të pjekur në shtëpi, çaj malor, vezë të freskëta dhe reçelna të frutave të përgatitura në vend. Do të doni gjithashtu raki kumbulle shtëpie, djathin e shijshëm dhe produktet e tjera lokale. Fitim Goleci, pronari i konakut, është shumë i interesuar në prodhimin e frutave dhe perimeve organike. Ai ka një fermë organike që prodhon mollë, patate dhe mjaltë.

Rrethuar nga pemë arre, kjo shtëpi për mysafirë prej druri dhe guri do t’ju fitojë me arkitekturën e saj tradicionale, mikpritjen e ngrohtë dhe kuzhinën e jashtëzakonshme.

Bujtina “Sabriu”

Kjo bujtinë tradicionale është, e vendosur në qendër të fshatit Rabdisht në një shtëpi të rinovuar 80 vjeçare. Shtëpia ishte rindërtuar me kujdes dhe respekt ndaj traditës, duke akomoduar tre dhoma gjumi dhe një dhomë ndenje, me një kopsht të bukur. Dhoma e ndenjes përmban një stil tradicional të Dibrës me oxhak, lëkurë delesh, qilima dhe mobilje të tjera tradicionale, duke përfshirë edhe mobilje të vjetra tradicionale dhe artizanat. Kjo shtëpi për mysafirë është një vend ideal për të qëndruar ndërsa shijoni fshatin, duke pirë një filxhan kafeje turke ose çaj lokal, ose një drekë apo darkë të këndshme. E ndërtuar mbi mbetjet e një fshati të vjetër, kjo shtëpi tradicionale do t’ju mahnisë me atmosferën e saj komode dhe një pamje mahnitëse të maleve përreth.

Gjatë qëndrimit tuaj, ju do të jeni në gjendje të testoni përvojën tuaj në gatimin e ushqimit tradicional Dibran dhe të shijoni shije autentike.

Zona përreth bujtinës është një bukuri për adhuruesit e natyrës. Pyjet, përrenjtë, rrjedhat, livadhet alpine, majat malore mbi 2.000 m, fauna e rrallë dhe flora do të kënaqin. Thjesht pyesni Sabriun, pronarin e bujtinës dhe ai do të përgatisë ekskursionin tuaj për Trekking në kullotën e Rabdishtit, Lugun e Arushës, duke ecur në fshatin Rabdisht, duke ecur në Luginën e Shërimit, duke vizituar monumente natyrore të Gradishtës dhe burimin e ujit të Bellovës, shpellat dhe ujëvarën e gurit të zi.

Për më shumë informacion, shikoni broshurën Rabdishti

Amenities
Contact info
Social Profiles:

Register

You don't have permission to register